Upcoming Fixtures

Potters Bar
0 vs 0

Folkestone Invicta

Isthmian Premier Division

Sat 29th Jan 2022

Kick off - 15:00

Folkestone Invicta
0 vs 0

VCD FC

KSC

Tue 1st Feb 2022

Kick off - 19:45

Latest Scores

Worthing
3 vs 1

Folkestone Invicta

Isthmian Premier Division

Tue 25th Jan 2022

Full time

Folkestone Invicta
1 vs 0

Wingate & F

Isthmian Premier Division

Sat 22nd Jan 2022

Full time

Invicta Lottery

Click here to support today Licensed Lottery, Folkestone & Hythe District No. 008

Total raised from supporters

  • £34,500
  • £35,000
  • £35,500
  • £36,000
£35,000.00

Donate to Folkestone Invicta FC

The Alan Turvey Trophy (Sponsored by Velocity) - Update

 

 

This season’s competition is continuing to progress, the First and Second Rounds have now been               completed.

 

First Round Results (with the Division of each club shown in brackets).

Bracknell Town (SC)

1

Westfield (SC)

1

(5-6 pens)

Burgess Hill Town (SE)

1

Uxbridge (SC)

1

(5-4 pens)

Chertsey Town (SE)

5

Chalfont St. Peter (SC)

2

 

Chichester City (SE)

0

Hanwell Town (SC)

0

(3-1 pens)

Coggeshall Town (N)

2

AFC Sudbury (N)

2

(1-3 pens)

Cray Valley PM (SE)

2

Hullbridge Sports (N)

1

 

Faversham Town (SE)

2

Sutton Common Rovers (SC)

1

 

Felixstowe & Walton Utd (N)

1

Witham Town (N)

1

(5-4 pens)

Hashtag United (N)

1

Corinthian (SE)

3

 

Herne Bay (SE) 

6

East Grinstead Town (SE)

1

 

Maldon & Tiptree (N)

2

Aveley (N)

0

 

Three Bridges (SE)

0

Sittingbourne (SE)

0

(4-5 pens)

 

Second Round Results (with the Division of each club shown in brackets).

Ashford Town (Middx) (SC)

1

Binfield (SC)

1

 

AFC Sudbury (N)

1

Cray Valley PM (SE)

1

(3-5 pens)

Ashford United (SE)

2

Burgess Hill Town (SE)

1

 

Basildon United (N)

2

Romford (N)

3

 

Chichester City (SE)

2

Westfield (SC)

1

 

Corinthian (SE)

2

Sevenoaks Town (SE)

1

 

Grays Athletic (N)

0

Barking (N)

0

(4-5 pens)

Haywards Heath Town (SE)

1

Ramsgate (SE)

1

(7-6 pens)

Herne Bay (SE)

1

Whitstable Town (SE)

2

 

Hythe Town (SE)

5

South Park (SE)

1

 

Maldon & Tiptree (N)

1

Heybridge Swifts (N)

0

 

Marlow (SC)

1

Chertsey Town (SC)

2

 

Phoenix Sports (SE)

1

Great Wakering Rovers (N)

3

 

Thatcham Town (SC)

1

Faversham Town (SE)

2

 

Tilbury (N)

0

Brentwood Town (N)

2

 

Tooting & Mitcham United (SC)

2

Sittingbourne (SE)

1

 

 

Revised Third Round Draw (with the Division of each club shown in brackets).

Binfield (SC)

vs

Tooting & Mitcham United (SC)

 

(01/02/22)

BOWERS & PITSEA (P)

vs

Great Wakering Rovers (N)

 

(01/02/22)

CARSHALTON ATHLETIC (P)

vs

MERSTHAM (P)

 

(31/01/22)

Chertsey Town (SC)

vs

CORINTHIAN-CASUALS (P)

 

(25/01/22)

CHESHUNT (P)

vs

Brentwood Town (N)

 

(TBA)

Chichester City (SE)

vs

FOLKESTONE INVICTA (P)

 

(18/01/22)

Cray Valley PM (SE)

vs

Felixstowe & Walton United (N)

 

(25/01/22)

ENFIELD TOWN (P)

vs

Barking (N)

 

(01/02/22)

Haywards Heath Town (SE)

vs

Ashford United (SE)

 

(25/01/22)

HORSHAM (P)

vs

Hythe Town (SE)

 

(TBA)

KINGSTONIAN (P)

vs

WORTHING (P)

 

(02/02/22)

Maldon & Tiptree (N)

vs

BRIGHTLINGSEA REGENT (P)

 

(01/02/22)

MARGATE (P)

vs

Whitstable Town (SE)

 

(TBA)

POTTERS BAR TOWN (P)

vs

HARINGEY BOROUGH (P) *

 

(01/02/22)

Romford (N)

vs

EAST THURROCK UNITED (P)

 

(26/01/22)

Faversham Town (SE)

vs

Corinthian (SE)

 

(TBA)

 

* To be played at Haringey Borough.