Upcoming Fixtures

Folkestone Invicta
0 vs 0

Maidstone

Friendly

Sat 7th Aug 2021

Kick off - 15:00

Folkestone Invicta
0 vs 0

Worthing

Isthmian Premier Division

Sat 14th Aug 2021

Kick off - 15:00

Latest Scores

Ashford Utd.
2 vs 3

Folkestone Invicta

Friendly

Sat 31st Jul 2021

Full time

Dover Ath
2 vs 1

Folkestone Invicta

Friendly

Sat 24th Jul 2021

Full time

Invicta Lottery

Click here to support today Licensed Lottery, Folkestone & Hythe District No. 008

Total raised from supporters

  • £26,500
  • £27,000
  • £27,500
  • £28,000
£27,000.00

Donate to Folkestone Invicta FC

Buildbase F.A. Trophy News

Buildbase F.A. Trophy News

Details have been released for this season’s Buildbase F.A. Cup Trophy competition, of which the current holders are of course Pitching In Isthmian League Premier Division side Hornchurch following their fantastic run last season which culminated in a 3-1 win at Wembley against Vanarama National League (North) Hereford United. This season there are 310 clubs taking part of which twenty-two are doing so for the first time, whilst five clubs have not re-entered having competed last season. Guernsey are one of the clubs that haven’t entered.

The clubs at Step 3, including Folkestone Invicta, have a bye to the 3rd Qualifying Round, whilst those at Step 4, including the Pitching In Isthmian League North, South Central and South East Divisions, start in the 1st Qualifying Round.

There will be no replays this season, all ties will be decided in the first game.

Dates of Rounds

The below are the scheduled dates for each Round, but some of the ties will be moved to accommodate television requirements in the later stages of the competition.

 

1st Qualifying                    -             Saturday 25th September (Step 4 clubs enter)

2nd Qualifying                   -             Saturday 9th October

3rd Qualifying                   -             Saturday 30th October (IL, NL & SL Premier clubs enter)

1st Round Proper             -             Saturday 13th November

2nd Round Proper            -             Saturday 27th November (National League North & South clubs enter) 

3rd Round Proper            -             Saturday 18th December (National League clubs enter)

4th Round Proper            -             Saturday 15th January

5th Round Proper            -             Saturday 12th February  

Quarter Finals                  -             Saturday 12th March

Semi Finals                       -             Saturday 2nd April

FINAL                                 -             Sunday 22nd May.

 

Prize Money

Prize fund details will be confirmed prior to the start of the competition.

 

1st Qualifying Round

Seventeen Step 4 Pitching In Isthmian League clubs were drawn to compete in the 1st Qualifying Round which was made today. Their draws are as follows with N = North Division, SC = South Central Division and SE = South East Division.

 

 

ASHFORD UNITED (SE)

vs

CHALFONT ST. PETER (SC)

CANVEY ISLAND (N)

vs

COGGESHALL (N)

CHICHESTER CITY (SE)

vs

WHITSTABLE TOWN (SE)

CORINTHIAN (SE)

vs

GRAYS ATHLETIC (N)

HASHTAG UNITED (N)

vs

CHIPSTEAD (SC)

HASTINGS UNITED (SE)

vs

AFC Dunstable

RAMSGATE (SE)

vs

SUTTON COMMON ROVERS (SC)

Sporting Khasala

vs

DEREHAM TOWN (N)

STOWMARKET TOWN (N)

vs

GREAT WAKERING ROVERS (N)

Welwyn Garden City

vs

HYTHE TOWN (SE)

 

2nd Qualifying Round

The draw was also made today for the 2nd Qualifying Round and below shows how all the Step 4 Pitching In Isthmian League clubs fared. Their draws are as follows with N = North Division, SC = South Central Division and SE = South East Division.

 

AFC SUDBURY (N)

vs

CRAY VALLEY PM (SE)

AVELEY (N)

vs

UXBRIDGE (SC)

Aylesbury United

vs

HASHTAG UNITED (N)/CHIPSTEAD (SC)

BEDFONT SPORTS (SC)

vs

ROMFORD (N)

BRACKNELL TOWN (SC)

vs

Hertford Town

BURGESS HILL TOWN (SE)

vs

SEVENOAKS TOWN (SE)

CHICHESTER CITY (SE)/WHITSTABLE TOWN (SE)

vs

STOWMARKET TOWN (N)/GREAT W'RING RVRS (N)

Colney Heath

vs

BASILDON UNITED (N)

CORINTHIAN (SE)/GRAYS ATHLETIC (N)

vs

BRENTWOOD TOWN (N)

EAST GRINSTEAD TOWN (SE)

vs

Waltham Abbey

FAVERSHAM TOWN (SE)

vs

TILBURY (N)

Harlow

vs

PHOENIX SPORTS (SE)

HASTINGS UNITED (SE)/AFC Dunstable

vs

ASHFORD UNITED (SE)/CHALFONT ST. PETER (SC)

HEYBRIDGE SWIFTS (N)

vs

BARKING (N)

HULLBRIDGE SPORTS (N)

vs

HANWELL TOWN (SC)

Loughborough Dynamo

vs

Sporting Khasala/DEREHAM TOWN (N)

MALDON & TIPTREE (N)

vs

FELIXSTOWE & WALTON UNITED (N)

MARLOW (SC)

vs

FC Romania

Melksham Town

vs

BASINGSTOKE TOWN (SC)

North Leigh

vs

BINFIELD (SC)

NORTHWOOD (SC)

vs

HAYWARDS HEATH (SE)

SITTINGBOURNE (SE)

vs

HERNE BAY (SE)

SOUTH PARK (SC)

vs

WHYTELEAFE (SC)

STAINES TOWN (SC)

vs

THREE BRIDGES (SE)

THATCHAM TOWN (SC)

vs

Sholing

TOOTING & MITCHAM UNITED (SC)

vs

WHITEHAWK (SE)

VCD ATHLETIC (SE)

vs

CHERTSEY TOWN (SC)

Ware

vs

CANVEY ISLAND (N)/COGGESHALL (N)

Welwyn Garden City/HYTHE TOWN (SE)

vs

ASHFORD TOWN (MIDDX) (SC)

WESTFIELD (SC)

vs

RAMSGATE (SE)/SUTTON COMMON R (SC)

WITHAM TOWN (N)

vs

LANCING (SE)