Upcoming Fixtures

Folkestone Invicta
0 vs 0

Maidstone

Friendly

Sat 7th Aug 2021

Kick off - 15:00

Folkestone Invicta
0 vs 0

Worthing

Isthmian Premier Division

Sat 14th Aug 2021

Kick off - 15:00

Latest Scores

Ashford Utd.
2 vs 3

Folkestone Invicta

Friendly

Sat 31st Jul 2021

Full time

Dover Ath
2 vs 1

Folkestone Invicta

Friendly

Sat 24th Jul 2021

Full time

Invicta Lottery

Click here to support today Licensed Lottery, Folkestone & Hythe District No. 008

Total raised from supporters

  • £26,500
  • £27,000
  • £27,500
  • £28,000
£27,000.00

Donate to Folkestone Invicta FC

FA Cup News.

Emirates F.A. Cup News

Details have been released for this season’s Emirates F.A. Cup competition, which is the 150th playing of the competition. This season there are 729 clubs taking part of which 49 are doing so for the first time, whilst 57 clubs have not re-entered having competed last season. Guernsey are one of the clubs that have not entered this season.

The clubs at Step 3, including Folkestone Invicta, have got a bye to the 1st Qualifying Round, whilst the majority of those at Step 4, including the Pitching In Isthmian League North, South Central and South East Divisions, start in the Preliminary Round, although some of these clubs (9) will be drawn to enter at the Extra Preliminary Round stage.    

In another change to last season’s competition, replays will be mandatory in all rounds of the Qualifying competition and the competition Proper from the 1st Round Proper up to and including the 4th Round Proper, after which ties will be decided in the first game.

Dates of Rounds

The below are the scheduled dates for each Round, but some of the ties will be moved to accommodate television requirements.

 

Extra Preliminary            -             Saturday 7th August (Steps 5 & 6 and some Step 4 clubs enter)

Preliminary                      -             Saturday 21st August (Remaining Step 4 clubs enter)

1st Qualifying                    -             Saturday 4th September (IL, NL & SL Premier clubs enter)

2nd Qualifying                   -             Saturday 18th September (National League North & South clubs enter)

3rd Qualifying                   -             Saturday 2nd October

4th Qualifying                   -             Saturday 16th October (National League clubs enter)

1st Round Proper             -             Saturday 6th November (Leagues One & Two clubs enter) 

2nd Round Proper            -             Saturday 4th December

3rd Round Proper            -             Saturday 8th January (Premier League & Championship clubs enter)

4th Round Proper            -             Saturday 5th February

5th Round Proper            -             Wednesday 2nd March  

Quarter Finals                  -             Saturday 19th March

Semi Finals                       -             Saturday 16th April

FINAL                                 -             Saturday 14th May.

 

Prize Money

In the Qualifying Rounds, the winners of each tie get 75% of the prize money, whilst the losers get 25%. The prize money on offer is:

Extra Preliminary                           -             Winners £1,125 / Losers £375

Preliminary Round                        -             Winners £1,444 / Losers £481

1st Qualifying Round                     -             Winners £2,250 / Losers £750

2nd Qualifying Round                    -             Winners £3,375 / Losers £1,125

3rd Qualifying Round                     -             Winners £5,625 / Losers £1,875

4th Qualifying Round                     -             Winners £9,375 / Losers £3,125.

 

In the Rounds Proper, the prize money is only paid to the winners of each tie, until the Semi Finals, then it is split 66.67% to the winners and 33.33% to the losers. The prize money on offer is:

 

1st Round Proper                           -             Winners £22,629

2nd Round Proper                          -             Winners £34,000

3rd Round Proper                           -             Winners £82,000

4th Round Proper                           -             Winners £90,000

5th Round Proper                           -             Winners £180,000

Quarter Finals                                -             Winners £360,000

Semi Finals                                     -             Winners £900,000 / Losers £450,000

FINAL                                               -             Winners £1,800,000 / Losers £900,000.

 

Extra Preliminary Round

As mentioned, nine Step 4 Pitching In Isthmian League clubs were drawn to compete in the Extra Preliminary Round which was made today. Their draws are as follows with N = North Division, SC = South Central Division and SE = South East Division.

 

ASHFORD TOWN (SC)

vs

AFC Uckfield Town

BASILDON UNITED (N)

vs

Stansted

Cobham

vs

SEVENOAKS TOWN (SE)

EAST GRINSTEAD TOWN (SE)

vs

Alfold

Harpenden Town

vs

ROMFORD (N)

Molesey

vs

PHOENIX SPORTS (SE)

STAINES TOWN (SC)

vs

Little Common

TOOTING & MITCHAM UTD (SC)

vs

Erith & Belvedere

WITHAM TOWN (N)

vs

Woodford Town

 

Preliminary Round

The draw was also made today for the Preliminary Round and below shows how all the Step 4 Pitching In Isthmian League clubs fared. Their draws are as follows with N = North Division, SC = South Central Division and SE = South East Division.

 

ASHFORD TOWN (SC)/AFC Uckfield Town

vs

Lordswood/Knaphill

Aylesbury Vale Dynamos/Longlevens

vs

CHALFONT ST PETER (SC)

Badshot Lea/East Preston

vs

CORINTHIAN (SE)

Baldock Town/Wembley

vs

GRAYS ATHLETIC (N)

Banstead/Bearsted

vs

BURGESS HILL TOWN (SE)

BARKING (N)

vs

Redbridge/Ilford

BASILDON UNITED (N)/Stansted

vs

Sporting Bengal United/White Ensign

BASINGSTOKE TOWN (SC)

vs

AFC Totton

Beckenham Town/Colliers Wood

vs

HASTINGS UNITED (SE)

BEDFONT SPORTS (SC)

vs

HERNE BAY (SE)

BRACKNELL TOWN (SC)

vs

Calne Town/Bashley

BRENTWOOD TOWN (N)

vs

FC Clacton/Leighton Town

CANVEY ISLAND (N)

vs

Waltham Abbey

Chatham Town/AFC Eastbourne United

vs

ASHFORD UNITED (SE)

Chipping Sodbury Town/Harefield United

vs

BINFIELD (SC)

CHIPSTEAD (SC)

vs

FAVERSHAM TOWN (SE)

Cobham/SEVENOAKS TOWN (SE)

vs

Sheerwater/Erith Town

Cogenhoe/Haverhill Rovers

vs

DEREHAM TOWN (N)

COGGESHALL TOWN (N)

vs

Berkhamsted

Dunstable/North Greenford

vs

TILBURY (N)

Fakenham/Ely City

vs

BURY TOWN (N)

FELIXSTOWE & WALTON UNITED (N)

vs

Southend Manor/London Colney

Fisher/Raynes Park Vale

vs

VCD ATHLETIC (SE)

GREAT WAKERING ROVERS (N)

vs

HEYBRIDGE SWIFTS (N)

HANWELL TOWN (SC)

vs

Virginia Water/Athletico Newham

Hollands & Blair/Holmesdale

vs

RAMSGATE (SE)

HYTHE TOWN (SE)

vs

WESTFIELD (SC)

Kennington/Horley Town

vs

STAINES TOWN (SC)/Little Common

Lancing

vs

HAYWARDS HEATH TOWN (SE)

Lingfield/Egham Town

vs

CHERTSEY TOWN (SC)

MALDON & TIPTREE (N)

vs

AVELEY (N)

MARLOW (SC)

vs

Slimbridge AFC

Molesey/PHOENIX SPORTS (SE)

vs

Mile Oak/Punjab United

New Salamis/Kensington & Ealing Boro'

vs

Harpenden Town/ROMFORD

NORTHWOOD (SC)

vs

Shrivenham/Burnham

Sawbridgeworth/Cockfosters

vs

AFC SUDBURY (N)

SITTINGBOURNE (SE)

vs

Broadbridge Heath/Littlehampton

SOUTH PARK (SC)

vs

Three Bridges

Steyning Town Community/Pagham

vs

SUTTON COMMON ROVERS (SC)

STOWMARKET TOWN (N)

vs

WITHAM TOWN (N)/Woodford Town

Thame United

vs

THATCHAM TOWN (SC)

TOOTING & MITCH UTD (SC)/Erith & Bel

vs

Crowborough Ath/AFC Croydon Ath

UXBRIDGE (SC)

vs

CRAY VALLEY PM (SE)

Waltham Forest/Crawley Green

vs

HULLBRIDGE SPORTS (N)

Ware/Takeley

vs

HASHTAG UNITED (N)

WHITSTABLE TOWN (SE)

vs

EAST GRINSTEAD TOWN (SE)/Alfold

WHYTELEAFE (SC)

vs

WHITEHAWK (SE)

Winchester City

vs

CHICHESTER CITY (SE)