Upcoming Fixtures

Folkestone Invicta
0 vs 0

East Thurrock Utd

BetVictorIsthmian Premier Division

Tue 22nd Oct 2019

Kick off - 19:45

Folkestone Invicta
0 vs 0

Lewes

FATrophy

Sat 26th Oct 2019

Kick off - 15:00

Latest Scores

Folkestone Invicta
1 vs 2

Bognor Regis

BetVictorIsthmian Premier Division

Sat 19th Oct 2019

Full time

Folkestone Invicta
4 vs 2

Cheshunt

BetVictorIsthmian Premier Division

Tue 15th Oct 2019

Full time

Total raised from supporters

  • £42,500
  • £43,000
  • £43,500
  • £44,000
£42,651.00

Donate to Folkestone Invicta FC

Invicta Superdraw

Download the application form

View our winners

Superdraw is Licenced by the Gambling Commission registration number 000-005093-N-307917-001
Promoted by Midland Sporting Association, Waterloo Road Wolverhampton WV1 4QR

The Alan Turvey Trophy (Sponsored by Velocity)

As previously mentioned, there has been a change to the format in this season’s competition, with the clubs in the three Step 4 Divisions competing in ten regionalised groups in the First Round with each group winner joining the twenty-two Premier Division clubs in the Second. Each club will play each other once and the ten group winners will receive a prize of £500.00.

In the group games, three points will be awarded for a win and should the game end in a draw, each team will receive one point, however, there will then be a penalty shoot-out, with the winners getting a bonus point. Below are the current standings in the various groups with points shown in the ‘BP’ column indicating teams that have won penalty shoot-outs and so picked up a bonus point or two. As you can see there is still a fair way to go, so they’ll be another update at the start of November as by then we should have an idea as to some of the teams that have qualified.

Dereham Town, Guernsey and Whitehawk did not enter, so the First Round Groups are as below;

 

Group 1

P

W

D

L

F

A

GD

BP

PTS

Maldon & Tiptree

2

2

0

0

7

2

+5

0

6

Heybridge Swifts

3

1

2

0

6

5

+1

1

6

Bury Town

2

1

1

0

7

3

+4

0

4

Coggeshall Town

2

1

0

1

6

5

+1

0

3

AFC Sudbury

3

1

0

2

6

7

-1

0

3

Felixstowe & Walton United

4

0

1

3

4

14

-10

1

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Group 2

P

W

D

L

F

A

GD

BP

PTS

Barking

2

2

0

0

6

1

+5

0

6

Aveley

3

2

0

1

7

4

+3

0

6

Brentwood Town

2

1

0

1

3

4

-1

0

3

Grays Athletic

3

1

0

2

5

7

-2

0

3

Romford

2

1

0

1

1

3

-2

0

3

Waltham Abbey

2

0

0

2

1

4

-3

0

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Group 3

P

W

D

L

F

A

GD

BP

PTS

Histon

3

1

2

0

8

5

+3

1

6

Cambridge City

3

1

1

1

6

7

-1

1

5

Ware

2

1

1

0

5

3

+2

0

4

Harlow Town

2

0

2

0

3

3

=

1

3

Soham Town Rangers

2

0

1

1

4

6

-2

1

2

Hertford Town

2

0

1

1

1

3

-2

0

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Group 4

P

W

D

L

F

A

GD

BP

PTS

Hastings United

2

2

0

0

7

2

+5

0

6

Burgess Hill Town

2

2

0

0

5

2

+3

0

6

Three Bridges

2

1

0

1

4

5

-1

0

3

Chichester City

1

0

0

1

0

2

-2

0

0

Haywards Heath Town

1

0

0

1

0

2

-2

0

0

East Grinstead Town

2

0

0

2

2

5

-3

0

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Group 5

P

W

D

L

F

A

GD

BP

PTS

Bracknell Town

2

2

0

0

6

1

+5

0

6

Westfield

2

1

1

0

10

2

+8

1

5

Marlow

2

1

0

1

4

4

=

0

3

Hanwell Town

2

0

2

0

4

4

=

0

2

Chalfont St Peter

2

0

1

1

4

5

-1

1

2

FC Romania

2

0

0

2

0

12

-12

0

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Group 6

P

W

D

L

F

A

GD

BP

PTS

Hullbridge Sports

2

1

1

0

2

1

+1

1

5

Tilbury

1

1

0

0

3

0

+3

0

3

Basildon United

2

1

0

1

4

3

+1

0

3

Great Wakering Rovers

2

1

0

1

3

4

-1

0

3

Canvey Island

1

0

1

0

0

0

=

0

1

Witham Town

2

0

0

2

1

5

-4

0

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Group 7

P

W

D

L

F

A

GD

BP

PTS

Faversham Town

2

1

1

0

9

3

+6

0

4

Ashford United

2

1

1

0

3

1

+2

0

4

Ramsgate

2

0

2

0

2

2

=

2

4

Hythe Town

2

0

1

1

3

9

-6

1

2

Whitstable Town

1

0

1

0

2

2

=

0

1

Herne Bay

1

0

0

1

1

3

-2

0

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Group 8

P

W

D

L

F

A

GD

BP

PTS

Northwood

3

1

0

1

6

5

+1

0

6

Staines Town

2

1

1

0

3

2

+1

1

5

Uxbridge

2

1

1

0

1

0

+1

0

4

Bedfont Sports

3

1

0

2

5

5

=

0

3

Ashford Town (Middx)

2

0

0

2

0

3

-3

0

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Group 9

P

W

D

L

F

A

GD

BP

PTS

Sevenoaks Town

2

1

1

0

5

2

+3

1

5

Sittingbourne

2

0

2

0

6

6

=

1

3

Phoenix Sports

2

1

0

1

2

4

-2

0

3

VCD Athletic

2

0

2

0

6

6

=

0

2

Cray Valley (PM)

2

0

1

1

3

4

-1

1

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Group 10

P

W

D

L

F

A

GD

BP

PTS

Tooting & Mitcham United

1

1

0

0

2

1

+1

0

3

Whyteleafe

1

1

0

0

2

1

+1

0

3

Chipstead

2

1

0

1

5

5

=

0

3

South Park

3

1

0

2

5

6

-1

0

3

Chertsey Town

1

0

0

1

2

3

-1

0

0